Witcher 2

RECENZIA • The Witcher 2: Assassins of Kings

Witcher 2
Witcher 2 logo

No čo, čomu sa čudujete? Áno, možno recenzujem 6 rokov starú hru… Boha, to už je tomu 6 rokov? Čo ma po tom?! Zaklínač 2 si odo mňa nejaký text zaslúži. Najmä z dôvodu, že som z neho tak nejako “nakrivo”. V čom a prečo, prezradím v tejto dosť neformálnej recenzii. Hneď z kraja si ujasnime, že som veľký fanúšik prvého herného dielu a všetkých kníh. A práve preto, som od dvojky očakával veľa. A musím povedať úprimne, že nie so všetkým som bol spokojný (ale to ste už asi tak nejak vydedukovali z môjho “nakrivenia”). Grafika, príbeh (ktorý z dôvodov možných spoilerov, nebudem nejak extra popisovať), postavy, krajina, dabing a lesbický sex sú v podstate bez chyby. Hra sa dokáže krásne graficky vyfarbiť aj v roku 2017 (naozaj to je 6 rokov?!), krajina je prekrásna a o niečo viac otvorenejšia než lokácie v prvom Zaklínačovi (aj keď sa tu nevyhnete dosť častým loadingom), postavy a dialógy sú zvládnuté majstrovsky a sexu je dosť. Čo mi teda na zatiaľ perfektnej hre vadí? Zrejme to najdôležitejšie, čo v hrách je. Gameplay, teda samotná hrateľnosť.

Hovorte si kto chcete, čo chcete, ale u mňa je súbojový systém prvého “Wiedzmina” oveľa lepší, než to, čo nachádzame v diely druhom. Ak ste Zaklínača 1 nehrali, pokúsim sa Vám boj v ňom priblížiť. Mali ste svoje dva meče (strieborný na potvory a oceľový na ľudí) a mágiu (Zaklínačove znamenia). Pri boji 1 na 1 ste museli každý sek mečom ručne načasovať podľa sfarbenia kurzora. Trafenie žltej farby udáva malé zranenie, naopak trefa do červenej vyvolá kritický úder. V súboji bolo ale občas potrebné aj použitie mágie (pravý klik) a tak sa súboje pomaly stávali, dalo by sa povedať, až rytmickou hrou, keď ste sa dostali do tempa boja, triafali samé kritické hity a úspešne ich kombinovali so znameniami ohňa, zeme, atď… Všetko to bolo dokonca krásne prispôsobené klávesnici a myši, pretože prvý Zaklínač vyšiel LEN na PC. Tým, nechcem tvrdiť, že gameplay Zaklínača 2 pokazili konzole, ale… … … Ale chcem. Nie nie, recenzia nemôže prejsť do rantu! Radšej poďme k veci. V dvojke je súbojový systém typická konzoloidná zmeska spamovania tlačidla útoku a kotúlania sa po každom chodníčku Severného kráľovstva na spôsob mentálne znevýhodneného bratranca Dark Soulsu. Nielenže nemám potrebu vôbec používať mágiu, pretože je jednoduchšie spamovať útok ako o život, čím hra stráca na obtiažnosti, ale ešte je to k tomu aj nuda. A slovo “nuda” si s hrou (teda zábavným interaktívnym médiom) spojovať asi nechcete. Hrám vždy na obtiažnosti, ktorú odporúčajú vývojári. Zväčša teda normal/medium. Od “defaultu” tým pádom očakávam dobré odladenie. Tu mi to odladené neprišlo.

Po dlhšom čase som si na tento zvratok CD Projektu trocha zvykol a hranie som si užíval o niečo viac. Škoda len, že táto zmena pocitov prišla až na konci druhej kapitoly, po ktorej už hráča čaká len kratučká kapitola tretia a epilog. No aj tento pocit zabil zvýšený počet cut-scén v tretej kapitole, kde sa príbeh začína uzatvárať. A že to ale bol skvelý príbeh a uspokojivý koniec! Okrem gameplayu musím trocha skritizovať aj dizajn niektorých questov. Zatiaľ čo niektoré sú dobre vymyslené a zaujímavé, iné sú dosť nemastné-neslané a ťahajú sa ako týždeň pred výplatou. Celkovo by sa to dalo zhrnúť anglickým slovným spojením “hit and miss”. Backtrackingu je v hre tiež neúrekom, ale to už pri RPGčkach býva zvykom. Čo si teda z takýchto pocitov vziať? Ako to uzavrieť? Rád by som Zaklínačovi 2 udelil 9/10, ako mu udelilo mnoho novinárov po celom svete, ale nedá sa. Nemôžem dať predsa tak vysokú známku niečomu, čo sa občas pristihnem hrať akoby z povinnosti kvôli príbehu.


Sumár

Grafické spracovanie:9/10
Gameplay:4/10
Ovládanie s ovládačom:8/10
Ovládanie na klávesnici:5/10
Ozvučenie a soundtrack:9/10
Príbeh a dej:10/10
Technická stránka (framerate, bugy…):8/10
Odohrané:21 hodín
Hodnotenie

Odporučil by som zakúpenie?: Áno, hlavne pretože je hra veľmi často vo veľkých zľavách. Stále sa tu bavíme o úžasnej hre, ktorej ovládanie mne osobne nesadlo. Kto vie. Možno sa Vám bude páčiť aj ten gameplay! Recenzie vždy berte ako subjektívny pohľad recenzujúcej osoby. Nebuďte ako deti na IGN.

Páčil sa vám článok? Zvážte podporu cez Patreon!
Become a patron at Patreon!