UPOZORNENIE: Článok odzrkadľuje nie len môj pohľad na dané tituly, ale aj fakty, pred ktorými si mnohí len zatvárajú oči. Bez servítky, no fucks given.
Je to znova na mne. Negativizmus, nadávanie, nespokojnosť… To asi dosť vystihuje ES Magazín a som za to rád, pretože bez kritiky sa nikam nepohneme. Teda, pohneme, ale do opačnej strany ako by sme chceli. Ponúka sa mi prirovnanie k našej hokejovej reprezentácii do 20 rokov, ktorá v dobe písania článku čerstvo udolala Kazachstan 5:4 po predĺžení a tešila sa z toho ako keby si chlapci práve prvýkrát zajebali. Až tak negativistický však nechcem byť, takže ten horor “treba hodiť za hlavu” (ak sa tam ovšem ešte zmestí, lebo koľko sme my toho už nahádzali za hlavu…) a sústrediť sa na inú dnešnú negatívnu tému. Čo bola najhoršia hra roka 2024 podľa Elitist’s Source?
Málo ich zrovna nebolo. Pritom ony tie hry nie sú vyslovene nehrateľné, ale sú skrátka tak cynicky odfláknuté a absolútne ničím zaujímavé, že je z toho človeku ešte viac zle, než ako keby boli totálny odpad. Zrejme nikoho neprekvapí, že v tých negatívnych aspektoch vynikajú opäť obrovské AAA štúdiá. Primárne EA/Bioware, Ubisoft, Warner Bros./Rocksteady a Sony/bohvieakosavolali. Nemá ani cenu sa namáhať s vyhľadávaním mena štúdia, ktoré spravilo Concord, pretože už neexistuje a vlastne ani samotná hra už neexistuje. Sony ju právom zmietlo z povrchu zemského. Concord bol pokus o live service strieľačku na štýl Overwatchu. Oproti svojej konkurencii neponúkal absolútne nič naviac a ešte si za to pýtal peniaze, zatiaľčo ostatné hry v tomto žánri pochopili, že musia ísť free-to-play cestou. Niektorí tragédi sa snažili hru ospravedlniť tým, že zlyhala kvôli tomu, že je trh skrátka prehltený podobnými titulmi. Z časti súhlasím, ale nie je to TEN dôvod prečo Concord explodoval. Pozrite sa na Marvel Rivals, ktorý vyšiel po Concorde… Má neskutočné čísla. Problém bol v nezaujímavosti charakterov. Nikto nechce hrať za tlstú černošku, hermafrodického robota alebo promiskuitného krásavca, ktorý sa už-už chystá “vyskočiť zo šatníka” (akože je buzerant – to sa ešte môže hovoriť? ne? tak to vystrihneme potom).
Ubisoft… Kde začať? Nechápem čo sa deje. Tak obrovské tímy vývojárov, takmer bezodné budgety a takéto monštrá vydávajú. Skull and Bones je paródia na pirátske hry. V tej hre takmer nič nie je. Je to len nastavovaná kaša. Akési kulisy, v ktorých sa na svojej lodi, rovnako ako ostatní hráči cez internet, premávate z prístavu do prístavu a plníte nezáživné questy ako vo World of Warcraft. Občas sa pozastavíte na nejakom ostrovčeku, aby ste pomocou minihry nadolovali kamene, nazbierali ovocie alebo zoťali zopár stromov. To je všetko. Námorné bitky sú smiešne. Najmä keď vám do nich neustále vykrikujú ženské hlásky, pretože (samozrejme) máte posádku plnú žien. Veľmi imerzívna simulácia pirátskeho života na lodi… Je to tak zlé, že som aj zabudol, že Skull and Bones vyšiel tento rok. Asi som ho chcel podvedome vytlačiť z pamäte.
Assassin’s Creed Mirage bol príjemným oživením unavenej série, ktorá sa vrátila ku jednoduchším, viac priamočiarym, lineárnejším koreňom. Ten som ohodnotil vcelku pozitívne (na ESku je 6.5 nadpriemerná známka). Problém som nemal ani s Prince of Persia: The Lost Crown, ani s Avatarom. Star Wars Outlaws je už ale iná káva. Je to presne to, čo by ste od Ubisoft hry z prostredia Star Wars očakávali. Nezáživný dej, nezaujímavé úrovne, slepý nepriatelia s IQ pod bodom mrazu, škaredá protagonistka ktorá je samozrejme antisystémová zlodejka nenávidiaca políciu, klasické hopsanie cez prekážky, ktoré sú samozrejme zvýraznené kriedou, aby ste vedeli čoho sa môžete chytiť a kam máte ísť… Nebaví ma to už. Celé je to jedna veľká šablóna, ktorú moderné hry už dlhé roky používajú. Chce to tvrdý reset týchto štúdii. Áno, toto poskakovanie prekážkami má v sebe aj jedna z najlepších hier tohto roka – Indiana Jones. Ten k tomu však pridáva skvelé postavy, dobrý dej, úžasné dobrodružstvo a mnoho mnoho ďalšieho. To už si ale môžete prečítať v mojej recenzii.
Treba si pripomenúť aj hrobárov Batmana – Suicide Squad: Kill The Justice League. Štýl akým (spoilery) zabili Batmana je dosť blbý, ale to mi ani tak nevadí. Suicide Squad sú skrátka hovada, ktorým na ničom nezáleží, takže sa to asi dá od nich očakávať. Problém je znova v šablónovitosti celej hry. Hrali ste Avengers alebo Gotham Knights? Tak už ste hrali aj Suicide Squad. Rovnako debilné vtipy, rovnako mizerne napísaný skript, rovnaká propagácia ľudí abecedného druhu (LGBTI a ostatné písmená, hlásky a citoslovcia) a žiadna snaha pochopiť hráčov, čo od hier chcú. Miestami sa môžete baviť, ale je to tak repetetívne, že sa človeku chce po pár hodinách hru odinštalovať. Rocksteady to ešte dorazili v obsahu, ktorý do hry pridali po vydaní. Dostali sme možnosť prejsť tými istými misiami, s inými cutscénami, aby sme si mohli odomknúť tak super charaktery ako twink gay Joker, Mrs Freeze (Mr. Freeze pretransformovaný do lesby – to nevymyslíš), Deathstroke a Lawless – dcéra Deadshota, ktorá je, ako inak, čierna influencerka a áno, uhádli ste, je antisystémová a chce brať bohatým a chudobným dávať. Nie, nie je to Jánošík, tomu sa hovorí komunista. Nie je sa čomu čudovať, na hre pracovali prevážne “progresívni” vývojári a mnohí takýto ľudia sú v USA sympatizantmi komunizmu. Čoho sa to Amerika, odjakživa najviac antikomunistická krajina, dožila…
Letmo ešte spomeniem brutálny fail v podaní Dustborn. Že tento názov počujete prvýkrát? Áno, presne tak veľký fail to je. Nikto o tom nevie, pritom to zožralo 150 000 eur z fondu Európskej únie. Vláda poslala peniaze na hru, ktorá je protivládna. To ozaj už nevymyslíš. V Dustborn hráte za čiernu ženu, ktorá je antisystémová (sledujte ten trend tu?), jediné biele postavy sú tu antagonistickí policajti, všetko sa točí okolo politiky, vyzdvihovaná je ľavica, LGBTI a cancel kultúra. Hra neuspela finančne a ani u kritikov, ktorí sú v dnešnej dobe drvivo ľavicoví, takže to už je čo povedať. Som ja teda pravicový? Vôbec nie. Teda, ako sa to vezme. Na Slovensku nie, v USA by som bol pravicový. Snažím sa ale na všetko pozerať svojimi očami a nepozerám na to, či je niečo “populárny názor v mojom kempe”.
Brutálne dopadol bohužiaľ aj nový Test Drive Unlimited s podtitulom Solar Crown. Francúzske štúdio KT Racing to skrátka vôbec nezvládlo a vydalo neoptimalizovanú, prázdnu open world hru, ktorá je ešte k tomu always online a ktorej servery v dobe vydania každú chvíľu nefungovali. Viac už v mojej recenzii.
Týmto sme došli až na vrchol dnešného rebríčka. Najhoršia hra roka 2024 podľa serveru Elitist’s Source. Tento rok sme na vlastné oči videli klinickú smrť Bioware. Štúdio, ktoré stojí za legendárnymi hrami ako Dragon Age či Mass Effect, tento rok vydali švrtý diel prvej menovanej série a bol to smutný pohľad. Tu sa presne hodí scéna z Krstného otca, kde Marlon Brando ukazuje rozstrieľané telo svojho syna so slovami “pozrite ako mi zmasakrovali môjho chlapca”. Dragon Age: The Veilguard je dokonalá ukážka všetkého, čo je v hernom priemysle zle. Táto séria bola vždy o politike, to si priznajme. Vždy to bolo skôr o politike diplomatickej, vojnovej… Vo Veilguarde ale nie ste bojový taktik, ani diplomat. Ste buzerant (šak dobre, ja viem, hovorím, že to potom vystrihneme!). Respektíve, nemusíte ním byť, ale hra sa uistí, že na každom druhom kroku dostanete prednášku o prospešnosti diverzity pre chod sveta. Nie je to vôbec nenápadné, podprahované, ani nič podobné. Je to kostrbato vsunuté do, už tak katastrofálneho, skriptu a niekedy je veta “aby ste vedeli, som nebinárny” tou úplne prvou, ktorá sa prederie nejakému charakteru z úst. “Som trans/nebinárny/gay” je novodobé “btw, som vegán”. Ako ich spoznáte? Tak okrem toho, že pred sebou vidíte “ženu”, čo má meter 85, ohryzok a hlas ako drevorubač, tak vám to sama rada povie, že je trans. Okamžite, bez čakania na to, či sa jej to spýtate. Celá hra trpí cukrovým slniečkovým syndrómom. Tu v podstate nikto nie je vyslovene zlý (asi pretože tu nie sú policajti…) a každý záporák je v podstate len “nepochopený”. Dialógy pôsobia jemnučko ako zo šlabikára, aby sa náhodou niekto neurazil. V temnom fantasy…
Čo môže byť horšie pre fantasy RPG ako zlé dialógy, otravné charaktery a nezaujímavý dej bez dávky akéhokoľvek napätia, strachu alebo intenzity? Asi len fakt, že Bioware už sa pustil do vývoja Mass Effect 4 a totálne zmasakrujú aj ten. Boh nám pomáhaj.
Hotovo! Máme to za sebou a ani to nebolelo. Zbohom rok 2024 a nech je ten nový rok vo všetkom mnohonásobne lepší. Potrebujeme to.