Ubisoft ukončuje online podporu starších hier. PC hráči zrejme prídu o DLC

AKTUALIZÁCIA: Dve singleplayerové hry budú na PC kompletne nehrateľné

Ubisoft pridal hneď niekoľko hier do svojho zoznamu hier s ukončenou online podporou. Po 1. septembri 2022 v týchto hrách pochopiteľne nebudú dostupné akékoľvek multiplayerové zložky. Čo je už menej pochopiteľné a hlavne neakceptovateľné, je fakt, že po tomto dátume sa PC hráči môžu rozlúčiť s DLC obsahom zakúpeným v daných hrách.

Ubisoft toto obmedzenie zhodil na nemožnosť overiť vlastníctvo zakúpeného obsahu, keďže to bolo riešené práve online skrz server check. Je to až úsmevne drzé a nekompetentné, ale tak už sme si evidentne na podobné lapsusy od AAA štúdii zvykli. Je však naozaj brutálne, že si hráč, ktorý si DLC poctivo zakúpil, bude musieť v budúcnosti dané DLC upirátiť a pridať do hry za pomoci DLC unlockeru. Nevymyslíš 🙂

Nižšie už nájdete zoznam ovplyvnených hier. Ja už len dodám, že sa to netýka remasterov Assassin’s Creed III a Far Cry 3.

Anno 2070PCYou will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.
Assassin’s Creed IIPC, PlayStation 3You will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.
Assassin’s Creed 3 (2012 Release)*PCYou will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.Additionally, the installation and access to downloadable content (DLC) will be unavailable.
PlayStation 3, Wii U, Xbox 360You will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.
Assassin’s Creed BrotherhoodPCYou will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.Additionally, the installation and access to DLC will be unavailable.
PlayStation 3, Xbox 360You will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.
Assassin’s Creed Liberation HDPCYou will be unable to link Ubisoft accounts in-game or use online features.Additionally, the installation and access to DLC will be unavailable.
Assassin’s Creed RevelationsPlayStation 3, Xbox 360You will be unable to play multiplayer or use online features.
Driver San FranciscoPCYou will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.Additionally, the installation and access to DLC will be unavailable.
PlayStation 3, Xbox 360You will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.
Far Cry 3 (2012 Release)*PCYou will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.Additionally, the installation and access to DLC will be unavailable.
PlayStation 3, Xbox 360You will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.
Ghost Recon Future SoldierPlayStation 3, Xbox 360The multiplayer for the game will be unavailable. To play the solo campaign, you will have to set your console into offline mode.
Prince of Persia: The Forgotten SandsPCYou will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.Additionally, the installation and access to DLC will be unavailable.
Rayman LegendsPlayStation 3, Wii U, Xbox 360You will be unable to link Ubisoft accounts in-game or use online features.
Silent Hunter 5PCYou will be unable to link Ubisoft accounts in-game or use online features.Additionally, the installation and access to DLC will be unavailable.
Space JunkiesPC (HTC VIVE, Oculus)As a multiplayer only title, you will be unable to play the game going forward.
Splinter Cell: BlacklistPCYou will be unable to play multiplayer, link Ubisoft accounts in-game or use online features.
PlayStation 3, Xbox 360You will be unable to link Ubisoft accounts in-game or use online features.
ZombiUWii UYou will be unable to link Ubisoft accounts in-game or use online features.

Zdroj: Ubisoft

Páčil sa vám článok? Zvážte podporu cez Patreon!
Become a patron at Patreon!